ای کاش مادرم زنده بود!


تقریباً همه کسانی که می‌شناسیم، در دوره‌ای از زندگی، یا خودشان یا یکی از نزدیکانشان با بیماری سرطان درگیر بوده‌اند. بعضی‌ها با این بیماری کنار آمده وبا آن زندگی می‌کنند و بسیاری نیز با این بیماری که امروزه بسیار شایع است و هر روز در حال افزایش است، عزیزان خود را از دست داده‌اند. درست چند روز قبل از جشن توّلد نوزده سالگی‌ام، مادرم گفت که پزشک معالجش یک تودۀ مشکوک در بدن او پیدا کرده است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. با شنیدن خبر ناگهانی یک بیماری مهلک، بشدّت از پا درآمدم. تصّور ابتلای خودم به سرطان چندان برایم دور از ذهن نبود، امّا مادرم، هرگز. من تازه دانشجوی سال دوّم دانشگاه بودم و همه چیز به خوبی پیش می‌رفت. امّا متأسفانه سه روز بعد از جشن توّلدم، پزشکان خبر تلخ سرطان مادرم را تأیید کردند. خبری بسیار دردناک و غم انگیز که امیدوارم هیچ کس چنین خبری را نشنود. بله، مادرم سرطان داشت.

سرطان به بخش‌های مختلف بدن مادرم سرایت کرده بود و پزشک معالجش گفت که دیگر نمی‌توان او را جراحی کرد و باید از روش‌های درمانی جایگزین استفاده شود. سپس یک جزوۀ صحافی شده دربارۀ سرطان ریه، روش‌های درمانی و امید به زندگی به ما داد.

در طی چند ماه آینده گردبادهای ملاقات های پزشک بدون وقفه ادامه داشت. اشعه ایکس و سی تی اسکن ، درمان جایگزین و داروهای تهاجمی وجود داشت. هر روز بدتر از روز گذشته به نظر می رسید ، و شادی خیلی سریع از قلب ما سرقت می شد.

مادرم نتوانست به جشن فارغ التحصیلی دانشگاه من و همچنین شرکت در جشن عروسی من را از دست داد ، و او تولد فرزندانم را از دست خواهد داد. این یکی از دردناک ترین واقعیت هایی است که پشت سر گذاشته ام یا با ان مواجه هستم. کسانی که دوستشان دارید نمی توانند با شما خاطرات جدید بسازند. از این پس، آنها تمامی روزهای تولد ، سالگردهای ازدواج و خاطره هر صبح کریسمس با شما را از دست می دهند. بیشتر افراد می گویند با گذشت زمان تقابل با این اندوه آسان تر می شود. به تعبیری ، زندگی ادامه می یابد ، خاطرات جدید ایجاد می شود و روابط جدید شکوفا می شوند. اما آن جای خالی همیشه وجود خواهد داشت ، همیشه حفره ایی در قلب شما خواهد بود. من قبلاً تصور می کردم که این حفره از بسیاری جهات به من آسیب رسانده است. برای مدت ها بود که من عواطفم ، تصمیماتم - حتی رفتارم را با غیبت مادرم تعریف و توجیه می کردم.من یک فرد زخمی، آسیب دیده و خسته از طوفان های زندگی بودم.

این یکی از دردناک ترین واقعیت ها در از دست دادن عزیزان این است که دیگر نمی توانید با کسانی افرادی که دوستشان دارید خاطرات جدید بسازید. از این پس هر روز تولد ، هر سالگرد ازدواج و هر صبح کریسمس بسیار دلتنگ آنها می شوید.

در طول چند ماه، سیل معایناتِ بدون وقفۀ پزشکان ادامه داشت. رادیولوژی، سی. تی. اسکن، درمان‌های جایگزین، داروهای تهاجمی و غیره. امّا فایده‌ای نداشت و حال مادرم هر روز بدتر از روز قبل می‌شد. خیلی زود شادی از قلبِ ما رخت بربست، چون مادرم نتوانست به جشن دانش‌آموختگی من بیاید، جشن عروسی و فرزندان من را ببیند. یکی از تلخ‌ترین و دردناک‌ترین واقعیات این جهان، از دست دادن کسانی است که بسیار دوستشان داریم و با فوت آنها، دیگر نمی‌توانیم با آنها خاطره‌های جدید بسازیم. برای همین، در جشن توّلد، سالگرد ازدواج و هر صبح کریمس، خیلی تنگ آنها می‌شویم. خیلی‌ها می‌گویند با گذشت زمان، کنارآمدن با این اندوه آسان‌تر می‌شود. به عبارت دیگر، زندگی ادامه دارد، خاطرات جدید ساخته می‌شود و روابط جدید ایجاد می‌شود. امّا جای خالی آنها همیشه احساس می‌شود و همیشه حفره‌ایی در قلب ما وجود خواهد داشت. قبلاً تصور می‌کردم این فقدان از بسیاری جهات به من آسیب زده است. مدّت‌ها بود که عواطف، تصمیمات و حتّی رفتارم را با غیبت مادرم تعریف و توجیه می‌کردم. فکر می کردم، یک فرد زخمی، آسیب دیده و خسته از طوفان‌های زندگی هستم.

غم از دست دادن عزیزان یک فرایند طولانی است. گاهی اوقات، می‌توانیم در لحظاتی دردناک لبخند بزنیم و به یک «اتفّاق غم‌ انگیز» بخندیم. گاهی اوقات نیز، کاملاً غمگین می‌شویم و مانند کودکی با چشمان اشک آلود، غصه می‌خوریم. می‌توان گفت که تقریباً همۀ کسانی که عزیزی را از دست می‌دهند، چنین شرایطی را تجربه می‌کنند. اگر خدای نکرده عزیزی را از دست داده باشید، می‌دانید که این تجربه فقط به شما اختصاص ندارد و در این مسیر تنها نیستید. سوگواری، یک مهارت نیست که بتوان آن را از یک نرم افزار، کتاب، یا ویدئو یاد گرفت. در غم و اندوه هیچ قهرمانی وجود ندارد. بی‌شک افراد زیادی هر روز با تجربۀ هولناک سوگواری و از دست دادن مواجه هستند.

تحمل غم و اندوه مسیرِ بسیار دشوار است، بنابراین، از این مسیر دشوار به تنهایی قدم برندارید. اگر دربارۀ زندگی، مرگ و مسائل مرتبط با آن پرسشی دارید، ما می‌توانیم در کنار شما باشیم. خوشحال می‌شویم با شما گفتگو کنیم. اگر تمایل دارید، لطفاً اطلاعات تماس خود را بگذارید، مشاوران خبرۀ ما در کنار شما هستند و با شما تماس می‌گیرند. تحمل از دست دادن عزیزان باری گران و مسیری دشوار است، ما در کنار شما هستیم تا با هم این مسیر را طی کنیم.


شما در مواجه با این مشکل تنها نیستید، راهنمایان آنلاین « با توام» اینجا هستند تا همراه شما باشند و به شما کمک کنند. گفتگوهای بین ما در محیطی کاملا امن و محرمانه خواهد بود.

فُرم زیر را پُر کنید و یا از طریق شماره ی اختصاصی واتساپ یا لینک تلگرام پیام بگذارید و منتظر تماس ما باشید.

شماره ی اختصاصی واتساپ با توام
0914 285 251 1+

لینک به تلگرام
http://t.me/ba2am_bot

این مسئله‌ می تواند خیلی سخت و مشکل شود . اگر می خواهید به خود یا دیگران آسیب بزنید, لطفا این را بخوانید!

لطفا برای این که با ایمیل با شما در تماس باشیم فرم زیر را پر کنید؟

جنسیت شما:
رده سنی:

ما از جنسیت و سن سوال می کنیم تا مربی مناسبی را به شما اختصاص دهیم. شرایط استفاده از خدمات & سیاست حفظ حریم خصوصی.